PROTEİNLERİN ÖNEMİ

Proteinler, beslenmemizin önemli bir parçasıdır. Sağlıklı ve dengeli beslenmede en önemli 3 büyük besin grubundan birisi olarak yer alır hayatımızda.

Canlı organizmaların temelini nasıl hücreler meydana getiriyor ise, hücrelerin temelini de proteinlerin meydana getirmesi ve vücudumuzda gerçekleşen tüm biyokimyasal reaksiyonlarda kullanılan enzimlerin yapısını oluşturması, proteinlerin ne kadar elzem bir besin grubu olduğunu göstermektedir.

Protein tüketiminin önemini ve yaşamımızda ne kadar hayati derecede katkısı olduğunu sadece bu iki özelliğinden anlamamız mümkün olsa da; sinirsel iletilerin sağlanması, hormonların yapısını oluşturması, vücudun hastalıklara karşı direncini artırması, kanın pıhtılaşmasında rol oynaması, büyüme ve ergenlik döneminde yeni dokuların yapılması, yıpranan dokuların onarılması, hücre içi ve hücre dışı sıvı dengesinin korunması, vücuda karbonhidrat ve yağların yeterli alınamadığı durumlarda enerji kaynağı olarak kullanılması önemli özellikleri arasında yer almaktadır.


Kollektif - Dijital Ajans